Manželka

Sandro Dragoj Manzelka Web

Technika: Brilliantis
Rozměr bez adjustace: 420 × 297 mm
Rozměr s adjustací: 572 × 438 mm
Datace: 15. 7. 2023

Historie a vznik díla

Mám hodně dobrého přítele/kamaráda, kterému říkám nebo který si nechával říkat Eccy. Je to přesně ten typ člověka, s kterým jsem ve studentských letech zanedbával školní docházku, hráli jsme společně počítačové hry po síti, vlastně jsme s tím dodnes nesekli i přes časovou vytíženost, kde on řeší rodinné zabezpečení a já budoucí kariéru v zahraničí. Jsme podobně staří, on asi o dva měsíce mladší. Oba jsme narození v ročníku 1985. Zažili jsme velmi mnoho společného, včetně toho, kdy jsem se vykašlal na maturitní studium a spolu s ním a dalšími dvěma přáteli jsme si založili čajovnu Bílý Tygr kdesi na okraji Prahy.

Eccy stejně jako já si zažil opravdu mnohé. Vzestupy i pády. A celou dobu měl možnost sledovat mou uměleckou kariéru jen tak pro zajímavost, páč nás poutalo přátelství, kterého jsme se ani jeden nedokázali vzdát. Bylo období, kdy jsem konal dobro já pro něho, a pak zas jiné, kdy pomáhal on mně, včetně různé vzájemné existenciální záchrany. Byl čas, kdy ode mě dostal darem jedno dílo. Pokud si pamatuji ze své choré paměti dobře. Nikdy předtím si ovšem nic neobjednal. Stalo se tak až velmi brzkého jara 2023. Moc skromně mě podpořil finanční částkou na velmi rychlou práci odpovídající ceně. Neočekával žádné velké dílo. Podstatou zadání bylo zhotovit velmi rychlou a kvapnou malbu, možná i jen kresbu, kterou by daroval k Valentýnu své novomanželce čínského původu, kterou potkal v tropech kdesi v zahraničí. To bych ale nebyl já, kdybych nepocítil patřičnou dávku vděku, a jak jinak, než s dodáním díla po termínu.

Eccy mi dal během života mnoho darů, včetně jednoho kusu nábytku v hodnotě přibližně 50 000 Kč dle kalkulace pro rok 2020. Těch věcí ale bylo mnohem více. Nedalo mi svědomí spát a umluvil jsem ho, že datum dokončení práce se poněkud oddálí, ale kvalitou dílo jistě překoná vložené náklady.

První zakázka dokončená v Panama City

Až čtyři roky jsem se chystal na návštěvu pro mě vysněného místa v podobě Panamy, obzvlášť Panama City a pak rekreační oblasti San Blas. S výpravou mi pomáhalo několik přátel, včetně kontaktů na místní Panamočechy. Za zmínění zde stojí skvělý realitní makléř Jan Šrubař, který mi pomáhal s prodejem nemovitosti v České Republice.

Panama City překvapila a vysoce překonala má očekávání jak ekonomickými podmínkami, tak i kulturou. Jsem si dost jistý, že se toto místo stane podstatnou součástí mé výtvarné práce, a toto ztvárnění Eccyho Manželky bylo první dílo, které jsem tam dokončil. Rozhodně není poslední.

Další ukázky obrazu

editace: Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.