Černý Dům

cerny-dum-sandro-dragoj-web

Technika: perokresba
Rozměr: 420×297 mm
Datace: 21. 3. 2017
PRODÁNO

Jak vznikla kresba Černý Dům?

Bylo nebylo, jednou mě básník z umělecké skupiny Infernalismus seznámil s ambiciózním spisovatelem Dominikem Fialou. Ten přišel s nápadem, zda li bych neudělal kresbu, kterou by mohl použít pro přebal masivní sbírky povídek „Za Oponou“.

Něco málo o knize a autorovi

Autor se zabýval psaním v podstatě již od dětství, přičemž Za oponou je třetí knihou vydanou povětšinou v malých nakladatelstvích a částečně samonákladově nehledě na několik povídek zveřejněných v různých časopisech. Jedná se o první ucelenou sbírku povídek zachycující jak klasická hororová témata, tak i prvky příznačné pro moderní variantu žánru. Mnohdy koketují i s ostatními žánry, jak už tomu ostatně u hororu bývá – především s fantasy, sci-fi či s magickým realismem. Za oponou sestává ze dvou čtveřic příběhů, které vytváří pomyslné jádro knihy a někdy více, někdy méně na sebe navazují – zbylých pět povídek je samostatnými příběhy a poslední šestý osamocený z nich je jakousi ,,parodií“ na většinu hlavních prvků těch předešlých.

Co je zač Černý Dům?

Předposlední povídka sbírky nese název Čeká mě cesta a je jistou pararází na klasický motiv o strašidelném domě. Čekali byste, snad i s ohledem na to, že se titulní stránka knihy zabývá právě výjevem z této povídky, že bude logicky pojednávat o strašidelném domě. A ono ne. Funkci média proklatého negativními emocemi, jak ostatně částečně prokleté domy vznikají, je zde nahrazen nástrojem mnohem přízemnějším a svým způsobem člověku bližšímu – puškou. Nicméně nelze přehlédnout, že z čistě žánrového hlediska je zde koncept takřka totožný. Černý dům, obraz, který sbírku zdobí, je však zvěčněn na začátku povídky a jeho podivná aura, která z úhlu pohledu protagonisty ,,stéká“ a deformuje se do určité míry neeklidovskou geometrií (zároveň odkaz na jednoho z mistrů žánru H.P. Lovecrafta) je připomenutím toho, o jaký ,,druh“ hororové povídky se jedná. V rámci hororu máme namátkou příběhy o brutalitě a krvi (tzv. Slashery), máme tam psychologické příběhy, kdy nadpřirozeno může a nemusí být jen v hlavě postavy. A pak máme třeba i ty s prokletými domy a s dalšími předměty, které do sebe dokážou nasát emoce, které je obklopují a občas tak vytvořit cosi nevysvětlitelného a zrůdného.

Osud obrazu a knihy

Perokresba Černý Dům nenechala na sebe dlouho čekat, než si nešla svého majitele a dnes je celé roky v soukromé sbírce jednoho z příležitostných sběratelů mého umění.

No a kniha je v současné chvíly rozprodaná a posledních pár kusů má už jen Dominik Fiala osobně. V případě velmi vážného zájmu o knihu jej můžete zkusit kontaktovat na e-mailové adrese sedejpes@seznam.cz.

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno

    Zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám mám odepsat.

    Nač se chcete zeptat