Černý dům

Cerny Dum Sandro Dragoj Web

Technika: perokresba
Rozměr: 420 × 297 mm
Datace: 21. 3. 2017
PRODÁNO

Jak vznikla kresba Černý dům?

Bylo nebylo, jednou mě básník z umělecké skupiny Infernalismus seznámil s ambiciózním spisovatelem Dominikem Fialou. Ten přišel s nápadem, zdali bych neudělal kresbu, kterou by mohl použít pro přebal masivní sbírky povídek Za oponou.

Něco málo o knize a autorovi

Autor se zabýval psaním v podstatě již od dětství, přičemž Za oponou je jeho třetí knihou, vydanou povětšinou v malých nakladatelstvích a částečně samonákladově, vedle několika povídek zveřejněných v různých časopisech. Jedná se o první ucelenou sbírku povídek zachycujících jak klasická hororová témata, tak i prvky příznačné pro moderní variantu žánru. Mnohdy koketují i s ostatními žánry, jak už tomu ostatně u hororu bývá – především s fantasy, sci-fi či s magickým realismem. Za oponou sestává ze dvou čtveřic příběhů, které vytváří pomyslné jádro knihy a někdy více, někdy méně na sebe navazují, zbylých pět povídek je samostatnými příběhy, a poslední šestý osamocený je jakousi “parodií” na většinu hlavních prvků těch předešlých.

Co je zač Černý dům?

Předposlední povídka sbírky nese název Čeká mě cesta a je jistou parafrází na klasický motiv o strašidelném domě. Čekali byste, snad i s ohledem na to, že se titulní stránka knihy zabývá právě výjevem z této povídky, že bude logicky pojednávat o strašidelném domě. A ono ne. Funkci média proklatého negativními emocemi, jak ostatně částečně prokleté domy vznikají, zde plní nástroj mnohem přízemnější a svým způsobem člověku bližší – puška. Nicméně nelze přehlédnout, že z čistě žánrového hlediska je zde koncept takřka totožný. Černý dům – obraz, který sbírku zdobí – je však zvěčněn na začátku povídky, a jeho podivná aura, která z úhlu pohledu protagonisty “stéká” a deformuje se do určité míry neeklidovskou geometrií (zároveň odkaz na jednoho z mistrů žánru H. P. Lovecrafta) je připomenutím toho, o jaký “druh” hororové povídky se jedná. V rámci hororu máme namátkou příběhy o brutalitě a krvi (tzv. slashery), máme tam psychologické příběhy, kdy nadpřirozeno může a nemusí být jen v hlavě postavy. A pak máme třeba i ty s prokletými domy a dalšími předměty, které do sebe dokážou nasát emoce, jež je obklopují, a občas tak vytvořit cosi nevysvětlitelného a zrůdného.

Osud obrazu a knihy

Perokresba Černý dům nenechala na sebe dlouho čekat než si našla svého majitele, a dnes je celé roky v soukromé sbírce jednoho z příležitostných sběratelů mého umění.

No a kniha je v současné chvíli rozprodána, posledních pár kusů má už jen Dominik Fiala osobně. V případě velmi vážného zájmu o knihu ho můžete zkusit kontaktovat na e-mailové adrese sedejpes@seznam.cz.

editace: Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.