Vzpoura v Auschwitzu

Vzpoura V Auschwitzu Sandro Dragoj

Technika: perokresba
Rozměr v adjustaci: 600 × 467 mm
Rozměr bez adjustace: 420 × 297 mm
Datace: 2018
PRODÁNO

Stručná historie díla

Tato kresba vznikla na žádost Václava Votruby pro blackmetalovou kapelu After Rain, se kterou jsem již v minulosti spolupracoval a které jsem poskytl licenci k dílu Cesta pokroucených duší pro přebal desky Sounds of War. Celá deska je k poslechnutí ZDE.

Námět na další desku byl žánru velmi blízký, přesto mělo jít oproti předchozímu o zcela odlišný koncept. Podkladem zde měla být historická událost proběhlá v době nacistické třetí říše, kdy nacisté deportovali nejen německé židovské obyvatelstvo do koncentračních táborů. Místem oné události byl konkrétně koncentrační tábor Osvětim, také nazývaný Auschwitz, kde se i přes žalostné podmínky a přísnou, nekompromisně sadistickou ostrahu odehrála vzpoura, při níž byla jedna z kremačních pecí vyhozena do povětří.

Záměrem díla se tak stalo pověření pozorovateli alespoň pokud možno přiblížit nejen utrpení židovského pokolení mimo jiné v koncentračním táboru Osvětim, ale celkovou zkázu a zoufalý zmar doby, kdy se Hitlerova třetí říše bestiálně proti lidskosti vyřádila za krajnost všech mezí. Osobně si přeji, aby se tento teror pamatoval navždy jako důmyslné ponaučení, kam vede přehnaná důvěra v autority na úkor vitální individuality a svobody člověka. Kéž by se již v dějinách lidstva nikdy nejen podobná, ale žádná genocida neodehrála. Jen mi toto přání přijde stejně naivní, jako ve větru hulákat na hyenu, ať hyena popře svou bestialitu a nabere alespoň trochu lidské morální rysy vycházející z klidu a harmonie.

Detailní průběh zpracování díla

Smutný konec chystané desky

Deska je v dnešní době víceméně hotova a dle slov frontmana After Rain Václava Votruby je prý nejlepší. Věci ale holt nabraly poněkud neočekávaný zvrat. Ačkoliv je prý vše hotové, deska je stále pouze v archivech.

Technikálie kolem obrazu

Dílo bylo zhotoveno technikou perokresby, ale i tehdy jsem testoval, co vše po stránce média perokresba snese, abych si udělal jasnou představu, kterým směrem se vydat ohledně způsobu zhotovení budoucích výtvarných produktů. Takže toto dílo patří mezi zásadní počiny ve vývoji techniky Brilliantis.

Vzhled v adjustaci a detailní ukázky obrazu

korektura a editace: Maggie, Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.