Transformace

Sandro Dragoj Transformace

Technika: olejomalba
Rozměr: 707 × 500 mm
Datace: 2012
SPONZORSKÝ DAR

Vznik obrazu

Tento obraz byl v pořadí mou 4. olejomalbou, a začal jsem ji vytvářet veřejně na 2. Infernalismus Party, již jsem organizoval spolu s Janem Majerníčkem v hudebním podniku Necropolis.

Přišlo mi jako skvělý nápad si malovat na stojanu během metalového koncertu. Byla to moc hezká doba, kdy tohle vše bylo možné.

Pointa obrazu

Transformace je o extázi, kdy se tvor vypadající jako lidská bytost zříká svého vzezření a mění se v netvora. Pro hlubší pochopení je dobré se na obraz dívat z pohledu osoby, která má přiznanou svou id (to) stránku, zná své vnitřní zvíře a dosáhla jistého duševního klidu díky ukončení svárů a bojů mezi superegem/ideály a přízemními pudy. Pro někoho jiného by se mohlo jednat o ukončení konfliktu v TAO. Konec soubojů mezi temným a světlým principem, kdy dojde k uznání temné stránky v nás. Bytost na obraze si připouští nízkost živočišných pudů a zcela se jim svévolně oddává. To je zde ukázáno v nadsázce jako nelidská až děsivá monstrozita. Důraz byl kladen hlavně na uvolnění, sílu a klid, které s tímto přiznáním přichází.

Proč byl obraz darován?

Na tento obraz jsem byl dlouhá léta pyšný, a jde o mou volnou tvorbu s motivem, na který jsem spotřeboval nemalou dávku inspirace. Nebylo v plánu jej někomu darovat, spíše jsem si jej škudlil pro sebe a nechal ocenit soudním znalcem. Chtěl jsem mít jistotu alespoň o zběžné hodnotě, která by nebyla jen subjektivní, protože osobně jsem si díla moc vážil. Neměl jsem zájem ho prodávat bez náležité finanční kompenzace, natož pod cenou.

Roku 2016 jsem narazil na přednášky Urzy, který se věnuje tematice anarchokapitalismu, volného trhu a amorálních principů státu jako legalizované násilné organizace. Jelikož jsem si z jeho přednášek, jejich obsahu a sdělení odnesl velmi mnoho, nakonec jsem se rozhodl, že umělecky podpořím tohoto jednoho z největších šiřitelů svobodomyslných idejí u nás v Bohemii. Činu nikterak nelituji, protože Urza předvedl opravdu skvělý výkon. Sám si vydal jednu z nejúspěšnějších knih v Česku vůbec. Podnikl spousty rozhovorů pro kanál Svobodného přístavu a napsal až nesmyslné množství ekonomických článků pro institut Mises.

korektura a editace: Maggie, Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.