Transformace

Sandro Dragoj - Transformace

Technika: olejomalba
Rozměr: 7O7×500 mm
Datace: 2012
SPONZORSKÝ DAR

Vznik obrazu

Tento obraz byl v pořadí mou čtvrtou olejomalbou, kterou jsem začal vytvářet veřejně na 2. Infernalismus party, kterou jsem organizoval spolu s Janem Majerníčkem v hudebním podniku Necropolis.

Přišlo mi to jako skvělý nápad si malovat na stojanu během metalového koncetru. Byla to moc hezká doba, kdy tohle vše bylo možné.

Pointa obrazu

Transformace je o extázy, kdy se tvor vypadající jako lidská bytost zříká svého vzevření a mění se v netvora. Pro dobré pochopení je dobré se na obraz dívat z pohledu osoby, která má přiznanou svou ID (to) stránku, zná své vnitřní zvíře a dosáhl jistého duševního klidu díky ukončení svárů a bojů mezi superegem/ideály a přízemními pudy. Pro někoho jiného by se mohlo jednat o ukončení konfliktu v TAO. Konec soubojů mezi temným a světlým principem, kdy dojde k uznání temné stránky v nás. Bytost na obraze si připouští nízkost živočišných pudů a zcela se jim svévolně oddává. To je zde ukázáno v nadsázce jako nelidská až děsivá monstrozita. Důraz byl kladen hlavně na uvolnění, sílu a klid, který s tímto přiznáním přichází.

Proč byl obraz darován?

Na tento obraz jsem byl dlouhá léta pyšný a jde o mou volnou tvorbu s motivem, na který jsem spotřeboval nemalou dávku inspirace. Nebylo v plánu jej někomu darovat, spíše jsem si ho škudlil pro sebe a nechal jej ocenit soudním znalcem. Chtěl jsem mít jistotu alespoň o zběžné hodnotě, která by nebyla jen subjektivní, protože v mých očích jsem si díla moc vážil. Neměl jsem zájem ho prodávat bez náležité finanční kompenzace, natož pod cenou.

Roku 2016 jsem narazil na přednášky „Urzy“, který se věnuje tématice anarchokapitalismu, volného trhu a amorálních principů státu jako legalizované násilné organizace. Jelikož jsem si z těchto přednášek, jejich obsahu a sdělení odnesl velmi mnoho, nakonec jsem se rozhodl, že umělecky podpořím jednoho z největších šiřitelů svobodomyslných myšlenek u nás v Bohémii. Činu nikterak nelituji, protože Urza předvedl opravdu skvělý výkon. Sám si vydal jednu z nejúspěšnějších knih v Čr vůbec, podnikl spousty rozhovorů pro kanál Svobodného Přístavu a napsal až nesmyslné množství ekonomických článků pro Mises institut.

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno

    Zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám mám odepsat.

    Nač se chcete zeptat