Porod Ďábla

Sandro Dragoj Porod Dabla Web

Technika: kresba grafitem
Rozměr: 594 × 420 mm
Datace: 2010
PRODÁNO
Na obraz byl zhotoven znalecký posudek s pravomocí soudu Ústeckého kraje České Republiky.

Vzpoura proti moralizování

Tento obraz je jasnou odpovědí na vynucené moralizování a normalizaci, ve které účelně podnikám herezi vůči všemu posvátnému. Porod Ďábla je narozenou černou ovcí a nechtěným produktem jeho vlastních stvořitelů.

Porod Ďábla v adjustaci

Vedlejší mystérium obrazu

Lidstvo si své nestvůry vytváří samo, a příčinou toho je, že si myslíme, že když něco víme lépe než ostatní, máme díky tomu pravomoc zasahovat do jejich svobod. Abych se přiznal, někdy nevím, kdo je větší obětí těchto nešvarů a chyb: zda lidé, kteří si stvoří své monstrum, nebo ono monstrum, jež nemá se svou rolí tyrana moc na výběr a je proti své vůli stavěno do nějaké velmi omezující pozice, v níž je ze všech stran zahlcováno negacemi, hnusem, a každý den démonizováno.

Užití a osud obrazu

Porod Ďábla se stal něčím jako výsostnou standartou mé provokace vůči někdy až příliš zkostnatělé společnosti, deklarací “Umělec si může myslet, říkat a tvořit co chce, a vy se třebas zblázněte!” Dílo se objevilo na přebalech undergroundových kapel a četněkrát bylo použito k propagaci klubových metalových koncertů. Nakonec si obraz koupil můj dlouholetý kamarád básník a fotograf Petr Polívka.

editace: Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.