Paimon

paimon-sandro-dragoj

Technika: kresba propiskou
Rozměr: 297 x 210 mm
PRODÁNO

Popis díla

Na mé současné poměry jde o jednoduchou začátečnickou kresbu, kdy mi bylo třiadvacet let, na obyčejný papír z kopírky kreslený propiskou. Záměr díla byla ilustrace do tehdy chystané knihy českého vydání Goetie (menší klíčky šalamounovy – Lemegeton), která měla popisovat dvaapadesát pekelných inteligencí dle hermetické tradice. Což znamená, že tyto síly, popisovány v poněkud kostrbatém duchu, byly líčeny patřičně jako velmi zlé, zákeřné a s patřičným stigmatem mimo boží zákon.

Paimon

Jeden z králů pekla poslušný Luciferovi je líčen jako vládce západu. Mezi jeho vlastnosti patří zženštilost, přemrštělá galantnost a je obklopován duchy umělců. Mnohými okultisty je považovaný za ducha a inspirátora dekadentního umění. Proto jsem jej ztvárnil za doprovodu duší zesnulých hudebníků, básníků, šašků, herců a padlých andělů. Vzhledem k tomu, že okultní scéna je globálně decentralizovaná, abstraktní a velmi obtížně hmotně prokazatelná, jedná se spíše o nesourodé názory otázky víry a mýtu i ohledně přesvědčení. I v tomto prostředí se ale většina myšlenkových spirituálních proudů shodnou na tom, že Paimon mezí jednu z nejsilnějších sil obecně, který je zmiňovaný i v jiných magických grimoárech.

Okultní problematika kolem Goetie

To co bych chtěl říci, že Goetie nelze popisovat za historický pramen jakékoliv náboženské doktríny, ačkoliv zaujímá tvrdý křesťanský až katolický postoj dělením daimonů (Sokratovy vnitřní intuitivní hlasy) na zlé démony a hodné anděly. Tento proud se původního řeckého odkazu vzdává a místo toho upředňostňuje éterický konflikt mezi nebem a peklem započatým ještě před vznikem člověka svržením Lucifera z nebes na zem. Ovšem je možné jej požadovat za historický pramen ohledně tehdejšího náboženského a duševního přesvědčení. Lidé si tehdy půlku svých vrozených vlastností vytěsňovali, převládala mnohá tabu od volnomyšlenkářství po popírání sexuálních chtíčů a na pudy včetně pokrokářství obecně bylo nahlíženo jako na bouřlivý a nezkrotitelný živelný tajfun. Pojem magie byl společensky nepřípustný. Pro uvedení v obraz, kniha původem vzniku sahá přibližně do velmi raného počátku 15. století a rozšířená po Evropě začíná být až v raném 18. století. Valného obohacení se pak dostává od Alistera Crowleyho ve dvacátém století. Kniha obsahuje mnoho religiózních nesmyslů, například že bájný antický Fénix je démon, který vládne části pekla, panuje pekelným legiím a tak dále.

Další ukázky díla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno

    Zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám mám odepsat.

    Nač se chcete zeptat