Osain

Osain Sandro Dragoj Rozdelano 11

Cena: 15 300 Kč

Technika: perokresba
Rozměr: 297 × 210 mm (velikost je zatím orientační; je větší než A4)
Datace: 10. 2. 2016
Podporované kryptoměny:
Bitcoin, Bitcoin CASH, Ethereum, Litecoin, XRP, Cardano, EOS, Tezos, Aave, Maker, Dash, Zcash, MANA, Augur.

Vznik a pointa díla

Osain je jedna z několika tematických ilustrací pro Veroniku Šulcovou z období, kdy pracovala na svém knižním projektu Santería. Ztvárňuje jednoho z orišů (orisha), který je dle legend zdeformovaným magickým dítětem.

Mýtus o deformovanosti magickými silami a její zázračnosti je známý po celém světě. Legenda, dle které se jedná o ďáblův nástroj nebo nepřiměřenou daň za svátost, není jedinou variantou výkladu. V oboru psychologie tradice často mluví o magickém snu či iluzi v roli jakési náhražky reality napomáhající vytěsňovat nepříjemné okolnosti – zpravidla s nepříjemnými následky, kdy se vyhýbání problémům nebo nevhodná kompenzace podepisují na osobnosti a překrucují ji. Se svou tematikou reálných zázraků se v trendech vědy začínají objevovat i někteří vědci zabývající se kvantovou teorií. Jejich myšlenky nejsou nikterak nové. Vlastně jsou až archaické v tom, jak vyzdvihují postoj ducha nad hmotou.

Technika

Technicky jde o nejtypičtější perokresbu klasického charakteru, což znamená práci kovovým hrotem namáčeném v lahvičce či kalamáři s tuší. Svou osobní radost si vybíjím zejména v nikdy nekončící šrafuře. Zde je nadšení až mostem do posedlosti. Až tak velkou mám zálibu v některých výtvarných technikách. Jako materiál byl použit ruční papír, nehledě na okolnost, že jako materiál se mi svou snášenlivostí neosvědčil jako nejvhodnější pro perokresbu. Zde vysokogramážní papíry s vyhlazeným a velmi odolným povrchem jsou nejlepší. Ovšem i nepřizpůsobivý a někdy přehnaně savý povrch ručních papírů i přes problémy při práci má jednu obrovskou výhodu. Výsledek má své kouzlo a atmosféru, která je jedinečná, za předpokladu, že nenarazíte na výrobce, který do svého produktu cpe píčoviny jako cibulové slupky a jiný sajrajt – takový je pak vhodný akorát na to skopnout jako oběť temným bohům do propasti.

Ukázka průběhu díla

Užití díla

Tato práce se předtím žádnou legendou nestala a krom užití jako ilustrace v knize a součást expozice při vernisážích žádné větší místo nenašla. No, uvidí se, jak se k této kresbě postaví budoucnost. Prozatím je v nabídce pro případnou klientelu.

Dílo v adjustaci

editace: Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.