Lucifer

lucifer-sandro-dragoj-web

Technika: Brilliantis
Rozměr: 148×210 mm
Datace: 14. 5. 2019
Práce na zakázku

Příběh obrazu a jeho vzniku

Lucifer je třetí ztvárněná entita z kolekce čtyř bytostí (Leviathan, Satan, Lucifer a Belial) objednaných na zakázku pro anonymního klienta satanistického vyznání s atypickými požadavky. Celá kolekce měla být ztvárněna nejprestižnější technikou Brilliantis, na jejímž vývoji jsem usilovně pracoval roky, než jsem postupně došel k jejímu ucelení.

Lucifer jako Drak!

Nemám ve zvyku jakoukoliv svou práci odbývat, pravdou ale je, že tématika Lucifera a ztvárnění ho v podobě kosmického draka mi nadmíru sedla a v díle jsem se euforicky vyžil. Jde to vidět na četnosti detailů a hutné atmosféře, na které jsem si potrpěl.

Detaily obrazu

Proč je mi tématika Lucifera tak blízká?

V Luciferovi spatřuji archetyp Světlonoše, věčného a tvrdohlavého inovátora, který lidem dává poznání a zároveň boří staré nefunkční mechanismy. Spatřuji v něm svébytného volnomyšlenkáře a inovátora, který oproti tvrzením katolické církve je lidumil a připomíná tak Promethea, který je neprávem trestán za svůj soucit k bytostem s nutností poskytnutí šance pro seberozvoj. Je tak symbolem svobody, individualismu, vědeckého pokroku a pohrdání násilím vynucenými autoritami. To z něj dělá démonizovaného rebela, což je naprosto v pořádku, je-li tak činěno ze strany snad největší centralizované náboženské organizace, která má za sebou nespočet ideových válek, čarodějnické a inkviziční procesy, četná obvinění z pedofílie, doktrínizaci aplikovanou od nejútlejšího věku a odsuzování pokrokářů jakými byli Galileo, spolupodílení se na likvidaci Templářského řádu, či stigmatizování Darwinismu a vědeckých metod obecně.

Lucifer pouze v černé

Než byl celý obrázek kolorizován a naplnil se tak potenciál techniky Brilliantis, předcházela dílu detailní perokresba. Jedná se o součást možného postupu.

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno

    Zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám mám odepsat.

    Nač se chcete zeptat