Lucifer

Lucifer Sandro Dragoj Web

Technika: Brilliantis
Rozměr: 148 × 210 mm
Datace: 14. 5. 2019
Práce na zakázku

Příběh obrazu a jeho vzniku

Lucifer je třetí ztvárněná entita z kolekce čtyř bytostí (Leviatan, Satan, Lucifer a Belial) vyobrazených na zakázku pro anonymního klienta satanistického vyznání s atypickými požadavky. Celá kolekce měla být zhotovena nejprestižnější technikou Brilliantis, na jejímž vývoji jsem usilovně pracoval roky, než jsem postupně došel k jejímu ucelení.

Lucifer jako drak!

Nemám ve zvyku jakoukoliv svou práci odbývat – pravdou ale je, že tematika Lucifera a jeho ztvárnění v podobě kosmického draka mi sedly nadmíru, a v díle jsem se euforicky vyžil. Jde to vidět na četnosti detailů a hutné atmosféře, na kterou jsem si potrpěl.

Detaily obrazu

Proč je mi tematika Lucifera tak blízká?

V Luciferovi spatřuji archetyp Světlonoše, věčného a tvrdohlavého inovátora, který lidem dává poznání a zároveň boří staré nefunkční mechanismy. Spatřuji v něm svébytného volnomyšlenkáře a inovátora, který, oproti tvrzením katolické církve, je lidumil a připomíná tak Prométhea, který byl neprávem trestán za svůj soucit k bytostem s nutností šance pro seberozvoj. Je tak symbolem svobody, individualismu, vědeckého pokroku a pohrdání násilím vynuceným autoritami. To z něho dělá démonizovaného rebela, což je naprosto pochopitelné, je-li tak činěno ze strany snad největší centralizované náboženské organizace, která má za sebou nespočet ideových válek, čarodějnické a inkviziční procesy, četná obvinění z pedofilie, doktrinizaci aplikovanou od nejútlejšího věku, odsuzování pokrokářů jakými byli Galileo, spolupodílení se na likvidaci templářského řádu nebo stigmatizování darwinismu a vědeckých metod obecně.

Lucifer pouze v černé

Než byl celý obrázek kolorován a naplnil se tak potenciál techniky Brilliantis, předcházela dílu detailní perokresba. Jedná se o součást možného postupu.

editace: Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.