Hlas Daemonia

hlas-daemonia-sandro-dragoj-web

Cena: 81 500 Kč

Technika: perokresba
Rozměr: 510×720 mm bez adjustace, cca 810×1020 mm s adjustací
Datace: 15. 9. 2018
Podporované cryptoměny: Bitcoin, Bitcoin CASH, Ethereum, Litecoin, XRP, Cardano, EOS, Tezos, Aave, Maker, Dash, Zcash, MANA, Augur.

Inspirace

Motivem obrazu pro mě byl filosofický spor. Nijak se netajím tím, že pociťuji sympatie k Sokratovi. Ačkoliv ne se vším, co kdy vymyslel, musím nutně souhlasit.Nebo ne nutně vše od něj musím znát. To na co jsem se zde zaměřil, je jeho termín Daimonium. Jde o ekvivalent vnitřního hlasu, morální zásady, intuice, nebo také hlas předků. To v čem spatřuji spor, či až úplný konflikt je fakt, jak tehdy byl jeho termín chápán a v co se vyvinul do dnešní podoby. Ačkoliv obsah zůstal víceméně obdobný.

Proč je obraz tak děsivý?

Sokratův pojem Daimonium byl unifikovaný a zahrnoval celou škálu vnitřních pohnutek, které může vnitřní hlas našeptávat. Jak zlých, tak dobrých. Pozdější katolická doktrína je ale rozdělila na anděly a démony. Mě osobně se tato dualize moc nezamlouvala, ba naopak se mi až hnusí. V díle nechává Daimoniu jeho původní úlohu vnitřního hlasu. Ovšem účelně jsem jej ztvárnil pokřivený a děsivý, aby vnitřní hlas vypadal podle zdeformovaných představ o démonech a poukázal tak na zbytečnou stigmatizaci.

Tímto ovšem můj děs nekončí a obrazem poukazuji na mnohem hlubší společenský problém, o kterém nemluvím přímo. Duše a vnitřní hlas dle mého nemá žádnou konkrétní podobu a je v tomto hledisku amorfní – bez tváře a tak trochu postavený nad naše osobní životy, náš svět. Může nás klamat, abychom se spálili a v závěru ponaučili. Nebo také najít snadnou cestu jak na sobě zapracovat, zdokonalovat se, dopomoci si z maléru z důsledku chyb, které k životu prostě patří. Jeli ovšem na toto vše pohlíženo jako na ohavnost, tak jsem přesvědčen o tom, že lidé co se bojí „démonů“ a zlých duchů, mají pouze jediný problém a tím je neschopnost se podívat do svého vlastního nitra. Protože by také našli pouze hromadu odpadků a poházené mrtvoly jejich vrozených krás a ctností.

Dovolím si drobné heslo: Pro světce je peklo pouze pokojnou procházkou, kde si připouští vlastní chyby a omyly.

Detaily obrazu

Technika a provedení

Hlas Daimonia je čistá perokresba a i další barevné odstíny jsou jiné tuše včetně stříbrné a zlaté. Provedení je na ručním papíře, na který se mi kreslilo obvzláště obtížně. Byl to ruční papír určený pro tisk fotografií. Byl měkký, chlupatil se a trhal. Doporučit bych ho nemohl, ba naopak. S prací jsem už ale začal, chtěl jsem jí dokončit a útrapy k experimentování patří. Zhotovení díla na tento materiál jsem bral jako výzvu, kterou stůj co stůj zdolám. A taky že zdolal. Kresbu jsem dokončil. Jsem s ní spokojený a vím, že obdobný unikát už nenakreslím. Má to už moc specifického ducha.

Obraz v adjustaci

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno

    Zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám mám odepsat.

    Nač se chcete zeptat