Hlas Daemonia

hlas-daemonia-sandro-dragoj-web

Cena: 85 100 Kč

Technika: perokresba
Rozměr bez adjustace: 510 × 720 mm
Rozměr v adjustaci: cca 810 × 1020 mm
Datace: 15. 9. 2018
Podporované kryptoměny: Bitcoin, Bitcoin CASH, Ethereum, Litecoin, XRP, Cardano, EOS, Tezos, Aave, Maker, Dash, Zcash, MANA, Augur.

Inspirace

Motivem obrazu pro mě byl filosofický spor. Nijak se netajím tím, že pociťuji sympatie k Sokratovi. Ačkoliv ne se vším, co kdy vymyslel, musím nutně souhlasit. Nebo ne nutně vše od něho musím znát. To, na co jsem se zde zaměřil, je jeho termín Daimonium. Jde o ekvivalent vnitřního hlasu, morální zásady, intuice, nebo také hlas předků. To, v čem spatřuji spor či až úplný konflikt, je fakt, jak byl jeho termín chápán tehdy a v co se vyvinul v dnešní podobě. Ačkoliv obsah zůstal víceméně obdobný.

Proč je obraz tak děsivý?

Sokratův pojem Daimonium býval unifikovaný a zahrnoval celou škálu vnitřních pohnutek, které může vnitřní hlas našeptávat. Jak zlých, tak dobrých. Pozdější katolická doktrína je ale rozdělila na anděly a démony. Mně osobně se tato dualizace moc nezamlouvala, ba naopak se mi až hnusí. V díle nechávám Daimoniu jeho původní úlohu vnitřního hlasu. Ovšem účelně jsem ho ztvárnil pokřivené a děsivé, aby vnitřní hlas vypadal podle zdeformovaných představ o démonech a poukázal tak na zbytečnou stigmatizaci.

Tímto ovšem můj děs nekončí, a obrazem poukazuji na mnohem hlubší společenský problém, o kterém nemluvím přímo. Duše či vnitřní hlas dle mého nemá žádnou konkrétní podobu a je v tomto hledisku amorfní – bez tváře a tak trochu postavené nad naše osobní životy, náš svět. Může nás klamat, abychom se spálili a v závěru ponaučili. Nebo také dokáže pomoci najít snadnou cestu, jak na sobě zapracovat, zdokonalovat se, dopomoci si z maléru v důsledku chyb, které k životu prostě patří. Je-li ovšem na toto vše pohlíženo jako na ohavnost, tak jsem přesvědčen o tom, že lidé, co se bojí “démonů” a zlých duchů, mají pouze jediný problém – a tím je neschopnost se podívat do svého vlastního nitra. Protože by také našli pouze hromadu odpadků a poházené mrtvoly jejich vrozených krás a ctností.

Dovolím si drobné heslo: Pro světce je peklo pouze pokojnou procházkou, při které si připouští vlastní chyby a omyly.

Detaily obrazu

Technika a provedení

Hlas Daemonia je čistá perokresba, a i další barevné odstíny jsou jiné tuše včetně stříbrné a zlaté. Provedena je na ručním papíře, na který se mi kreslilo obzvláště obtížně. Byl to ruční papír určený pro tisk fotografií. Byl měkký, chlupatil se a trhal. Doporučit bych ho nemohl, ba naopak. S prací jsem již ale začal, chtěl jsem ji dokončit, a útrapy k experimentování patří. Zhotovení díla na tento materiál jsem bral jako výzvu, kterou stůj co stůj zdolám. A taky že zdolal. Kresbu jsem dokončil. Jsem s ní spokojený a vím, že obdobný unikát už nenakreslím. Má to už moc specifického ducha.

Obraz v adjustaci

autor: Sandro Dragoj

Každodenní útrapy zužující vše.
Vždy bdí, strach nikdy nespí
i když je iracionální.

Každoroční můra kdejakého otužilce,
zimy milovníka
ledu a sněhu labužníka,
tak ten se dnes nedočká.

Je jedno, kolikrát říkáš ne.
S neaktivitou i sebelepší vůle podlehne,
VYBLEDNE.

Slunce tmu rozpustí,
sežehne.
Charakter odhalí,
prolne tě,
až na kost vše obnaží,
svede tě
a světlo nový stín vytvoří.

Praží a spaluje
soustavná exploze termonukleární,
temnotu destrukcí vytěsňuje,
tu z hloubi duše zrozenou
slabým já absorbovanou
vypálí.

Vyprahlou krajinou
ostatky obrů posetou
navzdory podmínkám nelidským
život se zde prometá způsobem až nebeským.

editace: Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.