Foxy Girl

Foxy Girl Sandro Dragoj Brilliantis

Cena: 30 700 Kč

Technika: Brilliantis
Rozměr: 420 × 297 mm
Datace: 16. 12. 2018 Výjimečná dodatečná úprava: 2021

Můj první Brilliantis

Brilliantis je výsledkem dlouhých let experimentování s výtvarnými technikami, a to zpravidla proti zajetým akademickým konvencím, kdy jsem se stavil až kontroverzně proti technickým stereotypům. Nanést olej na papír. Perem tuš na zaschlou lazuru. Použít grafitový nebo akvarelový podklad jako předkresbu a potom ji násilně přemalovat. Doslova jsem se hněval nad tím, co mě na školách učili a jak moc to ve výsledku bylo kontraproduktivní. Dobrý mistr své žáky nekřiví a nedeformuje dle svých názorů a ideologií. Dobrý mistr jim pouze nabízí rady a pomocnou ruku v procesu, kdy sami žáci chtějí nějaké úrovně dosáhnout – aniž by je k tomu někdo nutil, aniž by byli tlačeni násilím, a tak podobně.

Poté, co jsem se výtvarně dostatečně vyřádil ve vyjadřování pekla a chaosu, jsem dospěl nevyhnutelně k tomu, k čemu jsem nevědomky směřoval. K vlastní výtvarné technice, která pojí malbu s kresbou a je vyhnaná do největšího lesku, preciznosti a propracovanosti. Nic pro umělecky nenáročné duše.

Za nápad, jak techniku pojmenovat, vděčím Petru Grambalovi, jelikož jsem tápal a nemohl jsem dlouho přijít s výstižným jménem.

Na co se díváte?

Foxy Girl neboli také Zrzka byl portrét dívky, kde jsem se už od začátku nehodlal držet předlohy. Z tváře jsem si vzal pouze to, co se mi líbilo, a hned od startu jsem vše začal přetvářet dle vlastní volné fantazie. Pro ukázku, jak kombinace Brilliantis funguje, sehrály zde roli hned pět výtvarných technik: kresba grafitem, perokresba, akvarel, malba tuší a olejomalba. Pro zachování stálosti a odolnosti materiálu plus zvýšení lesku byl použit závěrečný lak.

V roce 2021 před adjustováním díla byly provedený drobné úpravy pro jeho vylepšení.

Průběh práce

editace: Arianne Perrier
web design: Brbla

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno.

    Na co se chcete zeptat.