Evokace Orobase

Evokace-Orobase-sandro-dragoj

Cena: 11 200 Kč

Technika: perokresba
Rozměr: 650×550 mm
Datace: 2011

Historie, vznik, popis a inspirace pro vznik díla.

Bývaly časy, kdy jsem míval své okultní období a toto období jako mnoho věcí v mém životě bylo černé. Zajímal jsem se o démonologii, konkrétně o grimoár zvaný Menší Klíčky Šalamounovi. V minulosti jsem měl nailustrovat tento grimoár a nově ztvárnit všech 72 pekelných inteligencí. Projekt byl skoro hotový, ale nakonec jsem se nedohodl s iniciátorem projektu o platbě za práci a ze spolupráce sešlo. Ovšem můj zájem o tmatiku tou dobou neopadl a o tzv. Goethii jsem se nadále zajímal sám.

Kresba je jednoduchá, z mého vlastního pohledu až trošku amatérská, představující velmi intenzivní popis události, kdy se mladý démonolog rozjímá nad rituální evokací jednoho z goetických démonů Orobase vystupujícícho z propasti prachaosu.

Jiné ukázky díla

Trocha pekelné filosofie

Démonolog na kresbě netrpí. Spisy okultistů, zejména těch českých vycházejících z hermetické tradice bývají obvykle plná nepříjemných zkušeností. Od bolesti hlavy, pocity nevolnosti, horrorové halucinace, divné vjemy, doprovázené neštěstí a podobně. Celá Goethie a praxe s démony je rituálně nastavená velmi ofenzivně vůči těmto egregorům, lze li to tak nazývat. Obřad často zahrnuje rituální týrání těchto věcí v podobě donucování, vyhrožování božskou mocí, bičování pečeti atd. Podotknu, že tyto staré grimoáry jsou silně židovskokřesťanského ražení, nositelem přísné dualizace na zlo a dobro, kde démoni jsou automaticky stygmatizováni jako to špatné a opovržení hodné. Se Sokratovým dědictvým, které s touto tématikou přišlo a daimony lze vnímat jako andělé a démony v jednom si zde po celá staletí nikdo hlavu nelámal. Celkově tak magické grimoáry pocházející z doby před 20. stoletím jsou plné všelijakých nesrovnalostí. Například přímo v Goethii je mezi démony řazen bájný pták Fénix, který zde disponuje až humorně fantaskním popisem pekelného titulu, kolik má pod sebou legií tvořící jeho armádu. Jsou zde další entity vykradené z jiných panteonů, které lze vnímat jako pohanské. Jiné jsou prozměnu s pravděpodobností vymyšleny úplně.

Mým účelem v kresbě bylo znázornit démonologa jako někoho s až libertariánským postojem, který vůči těmto egregorům nepociťuje stygmatizaci, odsouzení a automatickou nenávist. Ale někoho kdo chce navázat kontakt, podařilo se mu to a s démony ať si myslíme zda li jsou plně vymyšlení, nebo skutečně existují, držet smířlivý vztah bez vzájemného haštěření. Jako kdyby se mu podařilo nastolit rovnováhu, mír a symbiózu.

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno

    Zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám mám odepsat.

    Nač se chcete zeptat