Cesta k Vědomí

cesta-k-vedomi-sandro-dragoj

Technika: kolorovaná perokresba
Rozměr: 1000×700 mm
Datace: 4. 12. 2014
Dílo je rezervováno

Detaily obrazu

Příběh obrazu a jeho vzniku

Na této poněkud větší kresbě jsem začal pracovat v nehostinných podmínkách bývalého ateliéru v Holešovicích a dokončil jej v rodinném kruhu roku 2015.

Na co se vlastně díváte?

Tento obraz je příběh o opouštění podsvětí, na které nazírám hned několika způsoby. Buď jako na metaforu nevědomí, nebo také neuvědomění, či soustavné umírání v tuposti. Konkrétně zde v tomto případě je podsvětí světem a vězením, z něhož vede pouze jediná cesta a tou jsou schody poznání vedoucí k prozření.

Vědomí zde má až božskou úlohu a řídí se heslem „Kdo víc ví, kdo je více sebeuvědomělý, tím více se bohem stává a i jeho schopnosti se mění v božské…“

Symbolika převráceného dualismu

Je zde použita symbolika převráceného dualismu, kde je vyjevené božské oko jako černé a to kreativní s myšlenkou, že temnota vydává světlo a tvoří hmotu. Stává se tedy temným tvůrcem. Až téměř temně pohanská symbolika se opakuje i v roli rohaté postavičky stojící před světlem poznání na prahu k božství. Rohy zde znázorňují myšlenkové napojení na nebesa a nejsou vnímány jako znamení zla. Postava je prodchnuta zrakem. Znovu důraz božskosti a propojení s vnitřním hlasem vnímaném jako kousek prachaosu, či tím, co lze nazvat všudypřítomnou a absolutní propastí – to co bylo před tím, než se zrodilo univerzum, Sokratovým Daimoniem, všeobsáhlostí a vševědoucností. Po bocích archetypy muže a ženy.

DARK VELVET cafebar & absinthclub

Obraz Cesta k Vědomí je dlouhodobě v podniku Dark Velvet cafebar na adrese Husitská 15, Praha 3, kde je k vidění pro veřejnost. http://darkvelvetcafebar.cz/

Máte zájem o toto nebo podobné dílo? Napište mi.

    Zadejte své jméno

    Zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám mám odepsat.

    Nač se chcete zeptat